Ant-Man And The Wasp Quantumania Fragman İncelemesi

Marvel Sinematik evreninin beşinci fazını başlatacak olan Ant-Man serisinin üçüncü filmi; Ant-Man ve Wasp: Quantumania’nın ilk resmi fragmanı yayınlandı. Fragman filmin konusu hakkında birçok ipucu verdiği kadar kafamızda birçok da soru işareti bırakıyor.

Kendisinin bir Avenger olduğuna hala inanamayan eski suçlu yeni kahraman Scott Lang tüm olan bitenden sonra artık San-Francisco’da bir kahraman gibi yaşamakta ve çevresi tarafından da bu şekilde kabul görmektedir. Tabii günün sonunda, sonuna geldikleri günü kurtaran bir süper kahramandır o. Kovulduğu dondurmacıda 100 yılın çalışanı seçilmiş hatta sevgilisi Hope ile kırmızı halıda bile yürüyor ve insanlar ona hep aynı şeyi söylemiş; “Teşekkürler Spiderman”. Tabii ki bu mizahi bir yaklaşım ama hakkını da verelim, sonuçta Spiderman hala Ant-Man’dan daha popüler ve daha büyük bir süper kahraman.

İlk iki filmden tanıdığımız Abby Ryder Fortson tarafından canlandırılan küçük Cassie

İlk iki filmde küçücük bir kız çocuğu olan Cassie büyümüş ve çevresindekilerden etkilenerek o da bir bilim insanı olmuş, olmuş ve de geri durmamış quantum dünyasına dalarak bir alet icat etmiş. Aleti “derin uzay için bir uydu gibi ama quantum” şeklinde tanımlıyor. Yani derin uzay ile quantum alemini metaforik olarak birleştiren bir icat. Cihaz çalışırken ve Cassie ne olduğunu tanımlarken Janet lafa giriyor ve “dur ne yapıyorsun, kapat patlayacak” demeye kalmadan olan oluyor ve derin uzaydan quantum alemine sinyal gönderen cihaz patlayarak bir kara delik veya bir portal açılmasına sebep oluyor. Sonrasında hepsi çekilerek bambaşka bir dünyaya ışınlanıyorlar fakat sorun şu ki iki grup halinde başka yerlere savrularak birbirlerini kaybediyorlar. Cassie ve babası bir aradalar fakat ne hikmetse odada üzerinde günlük kıyafet olan Scott Ant-Man kıyafeti giymiş olarak, Cassie ise ışınlanmadan önceki kıyafetiyle. Fragman kesintili olduğu için Scott’un nasıl kıyafet değiştirdiğini göremiyoruz. Mutlaka buna film içinde mantıklı bir açıklama getirirler. Önceki filmlerden bildiğimiz üzere quantum alemine öyle günlük kıyafetlerle elini kolunu sallayarak gitmek pek mümkün değil. Her ne kadar Scott Ant-Man kıyafeti giymiş gibi görünüyor olsa da kafasında kaskı yok. Öte yandan Doktor Hank, Janet ve kızları Hope da başka bir yere savrulmuşlar. Olan biten karşısında şaşkınlık içinde olmayan tek kişi Janet çünkü o daha önce 30 sene boyunca burada kaldığı için olaylara oldukça hâkim. Bulundukları yeri “Bu bizimkinin altında bulunan gizli bir evren” diye tanımlıyor ve devamında Hope’un “Bu kadar korktuğun şey nedir?” sorusunun üzerine “size hiç anlatmadığım bir şey var” diyor. Şaşırdık mı? Hayır? Neden? Çünkü olaylar başka nasıl gelişecekti ki? Mutlaka birinin hiç anlatmadığı bir şey olmak zorunda.

(L-R): Paul Rudd as Scott Lang/Ant-Man and Kathryn Newton as Cassandra “Cassie” Lang in Marvel Studios’ ANT-MAN AND THE WASP: QUANTUMANIA. Photo courtesy of Marvel Studios. © 2022 MARVEL.

Gittikleri evren her ne kadar quantum evreni diye tanımlanmış olsa da bize hepimizin yıllardır izlediği klasik galaktik uzay evrenlerinden biri gibi geldi. Yani atom altında buldukları evren uzay sonsuzluğunda bulunan evrenlerden pek de farklı değil. Grupların düştükleri yerlerde faklı atmosferler ve çeşitli türde yaşam tarzları var. Sanki bir yandan yükselmiş ve askeri olarak güçlenmiş bir şehir diğer yanda asilerin veya ayrılıkçıların yaşadığı dağlık araziler. Burada klasik gönderme var. Güçlenmiş bir krallık ve karşısında özgürlükçü asiler. Fragmanın seslendirmesinde yüzünü görmediğimiz üçüncü bir ses duyuyoruz, bu ses “bana yardım ederseniz sizi buradan kurtarabilirim” minvalinden bir şeyler söylüyor. Fragmanın son sahnesinde filmin veya evrenin yeni kötüsüyle karşılaşıyoruz. Zat-ı şahanelerin ismi Kang The Conqueror yani Fatih Kang, her ne kadar şahane desem de bakmayın pek de şahane bir kötü değil, keza kendisinin herhangi bir süper gücü yok sadece zaman yolculuğu yaparak tarihin akışını değiştirebiliyor.

Günümüz teknolojilerini geçmişe götürüp kötü adamları manipüle ederek kendi adına savaştırıyor. Tüm numarası bu, onun için çok da büyük bir kötü değil. Bu yüzden filmde daha büyük bir kötü olmasını bekliyoruz. Bu arada geçmiş hikayelerden bildiğimiz üzere geldikleri bu şehrin adı Chronopolis, en azından Kang tarafından yönetildiği için fragmandan yaptığımız çıkarım bu yönde. Fragmanda dışı altın kaplama içi beyaz ışıklı bir küre görüyoruz. Anladığımız kadarıyla bu küre bir çeşit güç ve boyutlar veya zaman içinde yolculuk yapmayı sağlayan bir mekanizma. Bu küreyi biri Kang’den çalmış. Çalan kişinin kim olduğunu fragmanda görmüyoruz ancak anladığımız kadarıyla Kang, Ant-Man’ı çok iyi bir hırsız olmasından mütevellit küreyi geri çalması için yardıma çağırmış. Çalan kişi az önce bahsettiğimiz, filminin Kang’den daha büyük olan diğer kötüsü. Bu kötünün sızdırılan fragmandan yola çıkarak Modok olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özetle Kang ve bizimkiler kendilerini kurtarmak için büyük kötüye karşı işbirliği yapacaklar. Geldikleri gizli evrende bir sürü yaratıklar, mekanik cihazlar ve ırklar görüyoruz. Irklardan bazıları StarWars evreninden fırlamış gibi. Bir de fragmanda sürpriz bir karakter ve oyuncu ile karşılaşıyoruz. Bill Murray tarafından canlandırılan Krylar karakteri. Tam olarak kimdir nedir bilmiyoruz, Marvel evreninde bir iki yerde belli belirsiz adı geçiyor ancak çok da bir detay yok. Fragmandaki sahnesi bir barda geçen karakterin giyim, kuşam ve tavırlarından yola çıkarak medeni şehirde yaşadığını anlıyoruz. Hope ve beraberindekiler onunla barda karşılaşıp tanışacaklar ve ondan yardım alacaklar gibi bir hissiyat oluştu bizde. Belki de sesini duyduğumuz ancak yüzünü göremediğimiz, bizim ekibin buradan kurtulmasına yardım edecek olan karakter Krylar’dır. Zaten tip olarak pek de buraya aitmiş gibi durmuyor. Kim bilir belki O’nun da yolu yanlışlıkla buraya düşmüştür. Öte yandan fragmanın sonlarında Cassie’nin de Ant-Man’gillerden bir kostüm giydiğini görüyoruz, muhtemelen o da ilerleyen zaman içinde bir süper kahramana evirilecek veya yancı süper kahramana, Robin gibi mesela. Fragmanın ortasında bir yerde Doktor, Janet ve Hope’un vatoz balığı benzeri uçan dev bir uzaylı yaratık üzerinde yolculuk ettiklerini görüyoruz. Bu sahne bize Dune evrenindeki Fremen’lerin solucanları kullanarak yolculuk etmelerini hatırlattı.

Toparlamak gerekirse bir devam filmi olarak Amerika yeniden keşfedilmemiş, eldeki quantum evreni kullanılarak uzay filmi çekmek yerine quantum filmi çekilmiş. Çok farklı şeyler beklemiyoruz sadece quantum dinamik ve mekaniklerinin uzaydan ayrışan yönleri mutlaka olacaktır, bu ayrışmaları yapımcılar değerlendirmişlerdir. Fragman içinde uçan gemiler vesaire de görüyoruz yani teknoloji pek farklı ele alınmamış. Hiç bilmeyen birine burası uzak evrende Köprülü Sektörün 154. bölgesindeki Primaforya gezegeni desek ne itiraz edebilir ki? Bizler atom altı dünyayı veya quantum evreni henüz tam anlamıyla tasavvur edemediğimiz için makro evrenle mikro evreni tam anlamıyla birbirinden ayıramıyoruz.

Fragmanda gördüğümüz uçan bir vatozun üzerinde yolculuk yapan kahramanlarımız

Serinin ikinci filmi Ant-Man ve Wasp’ın sonundaki final sahnesinde ve de post-credit sekansta gördüğümüz sahneler bu fragmanda bir yere bağlanmamış, film gösterime girdiği zaman geri dönüp ikinci filme atıfta bulunulacak mı göreceğiz. Film 17 Şubat 2023 tarihinde sinemalarda gösterime girecek. Bizleri müthiş bir CGI parti bekliyor. O zamana kadar yeni bir fragman yayınlanırsa biraz daha aydınlanır, büyük kötünün Modok mu veya başkası mı olduğunu görür ve diğer konularda da daha detaylı bilgi sahibi oluruz. Tahminimiz gösterim tarihine kadar en az bir fragmanın daha yayınlanacağı yönünde. Öyleyse yeni fragmana kadar kendinize iyi bakın ve BiDünyaFilm’de kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir