Wednesday – Dizi 1.Sezon İnceleme (Netflix)

Wednesday dizisinde normal insan olan tek öğretmen Marilyn Thornhill’i oynayan Kristina Ricci’nin 1991 yapımlı Addams Ailesi filminde Wednesday’i canlandırdığını biliyor muydunuz? Film çekildiğinde 11 yaşında olan aktrist şu anda 42 yaşında.

Netflix’in 23 Kasım’da yayınlanan dizisi Wednesday, 1991 yapımı “Addams Ailesi” filmindeki karanlık tuhaf ve ürkütücü karakterlerden oluşan ailenin kızları Wednesday’in lise dönemini anlatıyor. Filmi önceden izlemiş ve karakterlere aşina olan seyirci diziyi bağrına bastı, yeni nesil izleyiciler de Wednesday’in karanlık ve soğuk kişiliğine rağmen, sevdiklerini ölesiye koruyan ve prensiplerinden şaşmayan bu özgün karakteri çok sevdi. Tabii yönetmen Tim Burton’ın karanlık atmosferli yapımlardaki başarısı da diziyi sevdiren önemli bir etken.

Yaşadığı uyum problemi nedeniyle pek çok okuldan atılan Wednesday, en son girdiği okulda kardeşine zorbalık yapan çocukların yüzdüğü havuzu piranhalarla doldurup kardeşinin intikamını aldıktan sonra buradan da ayrılmak zorunda kalır. Uzun zamandır kızlarını kendi mezun oldukları okul olan Nevermore’a yollamak isteyen Morticia ve Gomez bu fırsatı değerlendirir. Farklılıkları yüzünden dışlanmış yada uyumsuz tiplerin gittiği Nevermore’a gelen Wednesday’in ilk planı tabii ki buradan kaçmaktır. Annesi ile babasına olan kızgınlığı kendisini gözetlemesi için okula gizlice bıraktıkları “Şey”i fark edince daha da artar. Şey ile bir anlaşma yapar, kendisine sadakat yemini ederek kaçış planına yardım ederse ona zarar vermeyecek, ailesine de hiçbir şey söylemeyecektir.

Kaçma planlarını uygularken bir yandan da bir türlü olması gereken kurda dönüşemeyen sevimlilik abidesi oda arkadaşı Enid, her hareketini gözleyerek kaçmasına engel olmaya çalışan müdür Larissa Weems, rekabetçi Bianca, gizemli Percy, inek Eugene ve kasabada yaşayan arkadaşı Tyler ve babası Şerif Donovan ile uğraşır. Bu sırada başına gelmeyen kalmaz. İki kez ölümden döner, kasabaya dadanan bir katilin cinayetlerine tanık olur, okulun geçmişini keşfederken ailesinin de bağlantılı olduğu bir cinayeti öğrenir. Geçmiş yada gelecek ile ilgili görüler yaşamasına sebep olan yeteneği de ayrıca bir soru işaretidir. Bütün bunları yaşarken kaçmaktansa kalıp bir yandan yazdığı romanını tamamlayıp bir yandan da okuldaki gizemleri çözmenin daha iyi olacağına karar verir.

Tim Burton’ın 4 bölüm yönettiği, senaryosunu Smallville dizini de yazan Alfred Gough ve Miles Millar’ın yazdığı dizinin çok beğendiğimiz kostümlerini Colleen Atwood tasarlamış. Atwood, Tim Burton’ın önceki filmlerinde de birlikte çalıştığı bir isim. Dizinin, Chris Bacon ve Danny Elfman’ın elinden çıkan müzikleri de kasvetli ortama çok uygun. Ayrıca sevdiğimiz klasiklerin bölümlerde karşımıza çıkması da hoşumuza gitti. Paint it Black, Nothing Else Matters, Vivaldi’nin Kış’ı bunlardan bazıları…

Dizinin ikinci sezonu henüz onay almış olmasa da beklentimiz bu yönde. Hatta Addams Ailesi’nin diğer üyelerini daha çok görebileceğimiz yeni bir sezon hiç fena olmazdı. Bakalım neler olacak, hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir